Jak nauczyć dziecko konsekwencji?
Opublikowany przez:
Mela134
Kara, choć na pierwszy rzut oka wydaje się w wychowaniu dziecka skuteczna, na dłuższą metę jest mało przydatna. Nie uczy ona dziecka odróżniania zachowania właściwego od zachowania niewłaściwego. Najlepszym sposobem jest wyciąganie konsekwencji ze złych zachowań dziecka. Jednak zanim do tego przystąpisz, musisz być pewna, że dziecko rozumie popełniony występek i jest świadome złamania zasady.
Autor zdjęcia/źródło: Jak nauczyć dziecko konsekwencji?@flikr.com/Petras Gagilas
Najczęściej wybieraną przez rodziców metodą wychowawczą jest kara. Przybiera ona formę nakazów, rozkazów i zakazów, krzyków, klapsów a nawet bicia. Ma ona nauczyć dziecko właściwego postępowania. Powinno ono przestrzegać reguł i praw, szanować siebie i innych, być otwarte, samodzielne, szczęśliwe i przyjacielskie. Niestety, najważniejszym motywem przy wymierzaniu kary często są emocje. Zazwyczaj chcesz odreagować za swój gniew lub boisz się, że jeśli teraz ustąpisz to będzie jeszcze gorzej. Zazwyczaj kary wobec dzieci nie zależą od wielkości przewinienia, ale od poziomu twojego zdenerwowania. Może dziecko zachowa się następnym razem lepiej, ale będzie to spowodowane przede wszystkim jego strachem przed karą. Niestety, nie uczy to niczego na przyszłość, a przede wszystkim nie pomaga dziecku zrozumieć następstw swoich działań.
Konsekwencje wychowują, kary ranią
Co mamy w takim razie robić? Przecież nie będziemy akceptować złego zachowania dziecka. Dziecko powinno odczuć konsekwencje swojego złego postępowania. W przeciwieństwie do kary, konsekwencje nie zależą od twojego humoru. Pokazują one dziecku, jak ma postępować i czego nie powinno robić. Dzieci najskuteczniej uczą się przyjmowania odpowiedzialności za swoje działania na podstawie konsekwencji własnych zachowań, jak na przykład: „Jeśli tylko bawisz się jedzeniem, to najwyraźniej już się najadłeś i możesz odejść od stołu" lub „Jeśli wydasz całe kieszonkowe w jeden dzień, to przez resztę tygodnia nie będziesz miał ani grosza". Gdy jednak chcesz przystąpić do wyciągania konsekwencji ze złych zachowań dziecka powinnaś wiedzieć:
- Przede wszystkim dziecko musi znać reguły panujące w domu. Wiedza, jakie zachowania akceptujesz, a jakie ci się nie podobają buduje poczucie bezpieczeństwa dziecka. Gdy odczuje ono konsekwencje swojego postępowania, da mu to szansę nad zastanowieniem się, jak to zachowanie zmienić.
- Wyznaczone przez ciebie reguły powinny być stanowczo i konsekwentnie przestrzegane. Konsekwencja powinna mieć charakter natychmiastowy i być doprowadzona do końca.
- Wyrażaj swoje uczucia, nie atakuj charakteru dziecka. Każdą wyciągnięta konsekwencję powinnaś odnosić do konkretnego czynu, a nie do dziecka i gdy stłucze kubek nie mów mu, że jest niedorajdą tylko stwierdź, że jesteś zła, bo stłukł twój kubek.
- Określaj wyraźnie swoje oczekiwania i wskazuj dziecku, jak może naprawić popełniony błąd.
- Daj mu wybór. Niech się zastanowi, czy woli posprzątać zabawki i obejrzeć dobranockę, czy zostawić bałagan i od razu iść spać.
- Przejmij inicjatywę i gdy dziecko zada ci pytanie, dlaczego nie może obejrzeć bajki, zaproponuj mu, aby samo na to pytanie odpowiedziało. Dzięki temu dostrzeże konsekwencje swojego postępowania.
- Zaproponuj dziecku wspólne rozwiązanie problemu. Możesz ustalić z nim, że jeśli będzie potrzebowało pomocy przy sprzątaniu poprosi cię p o pomoc.
- Pamiętaj, aby konsekwencje były dostosowane do wieku i możliwości dziecka i żeby doświadczenie przez dziecko danej konsekwencji było możliwe.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora